Dlaczego kwiaty są dobrym pomysłem na prezent? Inspiracje i porady.

Dlaczego kwiaty są dobrym pomysłem na prezent? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem!

Mogą być okazałe, mieszane lub jednolite, skromne i fikuśne.  W wiklinowym koszu, klasycznie przewiązane wstążką lub w kartonowym pudełku. Bukiety kwiatów, bo o nich mowa, są jednym z najczęściej wybieranych prezentów. Czy to dobry wybór? Czy kwiaty są dobrym pomysłem na prezent? Jakie rodzaje kwiatów sprawdzą się na poszczególne okazje? Na co należy uważać przy doborze takiego prezentu?

Kwiaty są niezawodnym pomysłem na prezent. Kwiaciarnie w walentynki, w dzień kobiet, w dzień matki, w dzień babci, w dzień nauczyciela przechodzą prawdziwe oblężenie. Kwiaty prezentuje się jubilatom, solenizantom, w ramach przeprosin, podziękowań lub gratulacji. Młodym parom, komunijnym dziewczynkom i dzieciom w dniu ich chrztu także podarowuje się bukiety wraz z najlepszymi życzeniami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą być adresatami takiego prezentu. Często okazja jest zbędna, bo kwiaty potrafią być także niezobowiązującym podarunkiem, który z pewnością wywoła szczery uśmiech.

Rośliny w życiu człowieka odgrywają ogromną rolę. Zresztą nie tylko są one ważne dla ludzi, dla wielu zwierząt także są niezbędne do życia. Produkcja tlenu lub wartości odżywcze to oczywistość, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że niezwykle istotne jest dla nas także samopoczucie. Kwiaty dzięki swoim pięknym zapachom, kolorom wzbudzają pozytywne emocje, nadają energii, dlatego właśnie często podarowuje się je osobom, którym dobrze się życzy. Po prostu kwiaty mają symbolizować przedłużenie tych miłych chwil.

Bogata symbolika i liczne właściwości zdrowotne i relaksacyjne powodują, że bukiety kwiatów są nieodłącznym elementem wielu uroczystości w naszym życiu. Tradycje także często obligują nas do podarowania kwiatów m. in. podczas zaręczyn. To piękne tradycje, które warto podtrzymywać, nadają one odpowiedniej rangi danym sytuacjom i wbrew pozorom – wiele komunikują – mówi Sylwia Tomala, właścicielka autorskiej pracowni florystycznej FlowerBox Atelier.

Co mówią nam kwiaty? Jakie komunikaty nam przesyłają?

  • „Wszystkiego dobrego!” – to zdecydowanie najczęstszy komunikat, który przekazujemy za pomocą bukietu. Kwiaty świetnie symbolizują szczęście, radość i dobro – zwłaszcza te o intensywnych wiosennych kolorach – róż, żółty, pomarańczowy, herbaciany. To właśnie dlatego bukiety kwiatów rewelacyjnie wpisują się jako prezent urodzinowy, imieninowy, z okazji ślubu lub każdego nowego etapu w życiu np. z okazji przeprowadzki do nowego mieszkania.
  • „Kocham Cię!” – i od razu na myśl nasuwają się czerwone róże. Kwiaty doskonale odzwierciedlają uczucia, dlatego swoją doskonałością są w stanie mówić o uczuciach najwyższych. Randka, romantyczna kolacja, rocznica ślubu – to doskonałe okazje do wręczenia swojej ukochanej bukietu kwiatów, który unaoczni jej wielkość i stałość uczuć, którymi jest obdarowywana.
  • „Dziękuję” – bardzo często w naszej kulturze kwiaty są wyrazem wdzięczności. Za pomocą symbolicznego bukietu możemy podziękować za ciepłą opiekę, troskę, poświęconą uwagę, cierpliwość lub wiele lat spędzonych razem. Bukietami kwiatów często obdarowuje się nauczycieli, rodziców, księży, ludzi, którym zawdzięcza się coś wyjątkowego – być może cenną radę lub po prostu ciepły uśmiech i wsparcie. Takie podziękowania są niezobowiązujące i symboliczne, więc nie należy się martwić, że osoba obdarowana poczuje się niekomfortowo.
  • „Gratuluję” – obrona pracy dyplomowej, awans, zdobycie prawa jazdy, zwycięstwo w konkursie lub ogromny sukces na innej płaszczyźnie. Nie ma lepszej formy wyrażenia gratulacji, niż za pomocą kwiatów. Symboliczny bukiet wskazuje na radość, dumę i szczere gratulacje z okazji osiągniętego sukcesu. Jest to także dobre życzenie na dalszy etap życia.
  • „Przepraszam” – bukiety kwiatów czasem również stanowią uzupełnienie przeprosin i wyraz ogromnej skruchy. Kobiety zwykły żartować, że wielkość bukietu powinna być wprost proporcjonalna do poniesionej winy. Mężczyźni zaś żartują, że nie ma takiego lodu, który nie skruszałby od wpływem pięknych kwiatów. Warto zatem rozważyć dołączenie do przeprosin także pięknej kompozycji kwiatowej, która będzie stanowiła wsparcie naszej szczerej intencji naprawienia błędu.
  • .. więcej! Żółte kwiaty są symbolem zazdrości, więc jeśli chcemy zakomunikować, że ogarnęła nas zazdrość o swoją drugą połówkę, warto podarować jej bukiet w tym właśnie kolorze. Skromność, niewinność i czystość – jeśli taki komunikat chcemy wystosować osobie obdarowanej kwiatami, to musimy postawić na biel. Dość rzadko klienci pracowni florystycznych decydują się na kolor zielony, a szkoda, bo kwiaty w tym kolorze symbolizują bogactwo, zdrowie oraz dobrobyt. Powściągliwie i ostrożnie należy podchodzić do kwiatów fioletowych, obdarowana partnerka może odczytać taki prezent jako zakończenie związku. Równie ważne co kolory, są rodzaje kwiatów – one także niosą ze sobą odpowiednią wiadomość. Dla przykładu jeśli chcemy powiedzieć komuś, że o nim pamiętamy – podarowujemy mu bratka, zaś konwalie podarowujemy, jeśli chcemy wyznać, że jesteśmy nieśmiali i zwykle symbolizują one zachwyt nad urodą osoby obdarowanej. Uważać szczególnie należy w przypadku chryzantemy – tym kwiatem dość poważnie można sobie zaszkodzić, gdyż w naszej kulturze symbolizuje on smutek i żałobę.

– Nie musimy zupełnie znać się na symbolice poszczególnych kwiatów, czy kolorów. Zawsze warto podzielić się z florystą informacją na jaką okazję potrzebujemy bukietu, wówczas możemy liczyć na fachową poradę. W ten sposób z pewnością unikniemy wpadki. Zawsze także pytam, czy mój klient wie, jakie są ulubione kwiaty osoby, którą chce obdarować. Często odejście od typowej symboliki danej rośliny, na rzecz preferencji adresata jest podkreśleniem wyjątkowości tej osoby i zażyłości relacji – podkreśla Sylwia Tomala.

Kwiaty pomysłem na prezent – coś mniej standardowego!

Jeśli klasyczny bukiet wydaje się nam być niewystarczający, chcemy podarować coś mniej ulotnego, warto rozważyć zakup, szczególnie modnego w ostatnim czasie, flowerboxa. Jest to bukiet kwiatów zapakowany w dedykowane eleganckie pudełko. Kwiaty, które prezentujemy w ten sposób mogą być klasycznie cięte, wówczas wnętrze pudełka wypełnione jest wysokiej klasy wkładem florystycznym, który zapewnia kwiatom odpowiednią wilgotność podłoża.

Dla fanów trwałych prezentów są także dwie inne opcje flowerboxów, które z pewnością zaskoczą adresata bukietu. Można zakupić także pudełko wypełnione bukietem kwiatów, poddanych procesowi stabilizacji, czyli pewnego rodzaju konserwacji. Starannie wyselekcjonowane żywe kwiaty cięte wypełniane są specjalistycznym płynem, który utrwala naturalny wygląd roślin nawet na pięć lat. Taki bukiet kwiatów nie wymaga już żadnej dodatkowej pielęgnacji, kwiaty nie muszą być podlewane lub w jakiś inny sposób poddawane nadzwyczajnej ochronione. Wieczne kwiaty, bo tak właśnie nazywamy rośliny poddane stabilizacji, często umieszcza się także w szklanych pojemnikach lub kloszach. Doskonale prezentują się pojedyncze gałązki, jak i większe bukiety.

Trzecią opcją trwałego bukietu jest podarowanie flowerboxa uzupełnionego kwiatami sztucznymi. Starannie wykonane z surowców najwyższej jakości łudząco przypominają kwiaty żywe. Doskonale sprawdzą się u osób, które zdecydowanie mają trudności z utrzymaniem i pielęgnacją naturalnych roślin. Taka dekoracja przez wiele lat może umilać wnętrze mieszkania lub miejsca pracy.

Bardzo dużą zaletą flowerboxów jest ich ponadczasowy, klasyczny wygląd. W pudełko można zapakować jeden konkretny rodzaj kwiatów np. róż lub bukiety mieszane, zawierające różne rośliny np. goździki, gerbery, róże i eustomy. Kwiaty w takiej oprawie stanowią piękne uzupełnienie wnętrz mieszkań lub biur urządzonych w dowolnym stylu. Pudełka, w których umieszcza się bukiety mogą być dowolnej wielkości – kwadratowe lub okrągłe. Także ich kolory mogą być personalizowane, wg życzenia klienta, jednak w przypadku prezentów najlepiej sprawdzają się klasyczne wersje białe lub czarne.

Plusem umieszczenia kompozycji w pudełku jest możliwość bezpiecznego transportu bukietu. Pojemnik amortyzuje ewentualne wstrząsy lub przemieszczanie się kwiatów, co chroni je przed mechanicznym uszkodzeniem. W nienaruszonym stanie nawet po dalekiej podróży trafiają do rąk adresata.

Bukiet kwiatów – pomysł na prezent. Zawsze trafiony i bezpieczny wybór.

– Bukiet kwiatów to zniwelowanie ryzyka nietrafionego prezentu. Kwiaty w dowolnej formie są bezpiecznym wyborem na każdą okazję. Nie jest to zobowiązujący podarunek, a zawsze pięknie się prezentuje, cieszy oko i wkomponowuje się w każdą przestrzeń. Zdecydowanie zarówno na podniosłe okazje, jak i bez zdefiniowanego powodu, dla bliskich nam osób lub nieznajomych – kwiaty sprawdzą się doskonale. Floryści mają duże doświadczenie w doborze odpowiedniej wielkości i form bukietów do określonych okazji. Polecam zaufać profesjonaliście – radzi właścicielka FlowerBox Atelier.

Wyszukane bibeloty, niepraktyczne i drogie gadżety lub kolejny niepasujące do pozostałej zastawy zestawy filiżanek – mogą nie być mile postrzeganymi prezentami. Niejednokrotnie takie prezenty przez lata pozostają zapakowane lub ukryte głęboko w szafie. Zdecydowanie lepiej postawić na kwiaty, które są gwarancją zadowolenia adresata.